" "
Remotiv extra, enyhe depressziós tünetek ellen

A tartós stressz következményei

Megfogadtam, hogy a második negatív tesztemig nem beszélek a harcomról, amit a koronavírussal és a magányommal vívtam az elmúlt hetekben. Ám most boldogan jelentem, a második tesztem is negatív lett, és mivel a történetem sokakat érinthet, és hátha még tanulsággal is szolgálhat, megosztom veletek a kálváriámat.

32 éves életerős, egyedülálló nő vagyok, aki a végsőkig hitte, hogy őt nem fogja legyűrni a koronavírus. Elbizakodottan azt gondoltam, ha el is kapom a vírust, biztosan könnyedén átvészelem. Csakhogy ez egyáltalán nem így történt. Hirtelen lettem lázas, nagyon hamar levert a lábamról a betegség, és bár a fájdalmas tünetekkel „csak” két hétig harcoltam, négy héten át nem hagyhattam el az otthonom, mert újra és újra pozitív lett a tesztem.

Említettem, szingli csaj vagyok, két éve nincs társam. Annyira megviselt a legutóbbi szakításom, hogy nem álltam még készen új párkapcsolatra. Ennek hiányát nem is éreztem, mert folyton emberek között mozogtam. A karantén alatt azonban napokig tehetetlenül feküdtem otthon, egy teremtett lélek sem volt a közelemben. Az ajtóm elé két naponta ennivalót rakott le a családom, ilyenkor tudtunk néhány szót váltani, de talán ez még inkább fokozta az elszigeteltség érzését bennem. Az a nő, aki pár héttel korábban a társaság középpontjában csillogott, otthon, magányosan, erőtlenül válaszolgatott a családjának, akiket nem érinthetett meg, maximum az ajtóra szerelt kukucskálón át láthatott. Néha úgy véltem, az életemnek igazából nincs értelme. Enni sem volt kedvem, de nem is esett jól az étel. A folyton változó tünetek miatt soha nem tudhattam, mi fog történni velem a következő napon. A bizonytalanság és a magány minden fájdalomnál rosszabb volt számomra. Amikor mélypontra kerültem, és úgy éreztem, teljesen kilátástalan a helyzetem és sosem fogom visszakapni a régi életemet, váratlanul különös üzentet kaptam a messengeren.

Tényleg gógyíthat néhány elfeledett fénykép

Gyerekkori barátnőm írt rám, akivel legalább 22 éve nem beszéltünk egymással. Tízéves koromig egy vidéki városban éltem a szüleimmel, és ezzel a lánnyal egy utcában laktunk. Délutánonként mindig együtt játszottunk. „Nézd mit találtam!” – írta minden bevezetés és kérdés nélkül, majd átküldött viccesebbnél viccesebb képeket a gyerekkorunkból. A fotókról két kis „kócos, maszatos ördögfióka” nézett vissza rám. A gyerekkori képeinken tele voltunk élettel, jókedvvel, ami még így elesetten is pozitív érzésekkel töltött el. Nagyon örültem a gyerekkori barátnőm üzenetének. Írni kezdtünk egymásnak. Mint kiderült, ő is karanténba került, és hasonlóan mélyponton volt, mint én. Kutakodni kezdett a lakásában, mert úgy érezte, találnia kell olyan dolgokat, amelyek pozitívan hatnak rá. Végül a gardróbjának a mélyén megtalálta a rég elfelejtett fényképes dobozt. Kezdetben maga sem hitte, hogy pár régi fotó segíthet neki, ám a vidám felvételek nézegetése közben egyre jobb kedve lett.

Ezután együtt elemeztük a fényképeket. Rengeteg régi történetet elevenítettünk fel, és a nosztalgiázás nagyon jó hatással volt mindkettőnkre. Sorstársakként a betegségről is beszélni kezdtünk, és megdöbbentő módon már nem nyavalyogtunk, nem voltunk olyan elesettek, a panaszainkról tudtunk egészen racionális módon is beszélni. Mind a kettőnknek rengeteget segített ez a különös élmény. Ahogy a lelkünk épülni kezdett, úgy lett egyre jobban a testünk is. Nem tudom, megmarad e köztünk ezután a baráti kapcsolat, de annak örülök, hogy a legváratlanabb és legnehezebb pillanatokban újra összefonódott az életünk, hogy átsegíthessük egymást a vírus okozta kellemetlenségeken és a depresszión.

Így küzdd le a tavaszi lehangoltságot

A tél végére sokaknál megcsappannak a mentális erőtartalékok, és a tavasz érkezése sem hozza meg azonnal a várt lendületet. Olyan érzés, mintha egy futóversenyen már a rajtnál cserben hagyna minket a testünk. Mutatjuk, milyen lépések segíthetnek visszanyerni a motivációnkat és az életkedvünket.

Hírességek őszinte vallomásai a mentális egészségről

A mentális egészségről szóló nyílt párbeszéd az utóbbi években sokat változott – ebben pedig nagy szerepük van azoknak az ismert embereknek, akik vállalják saját történetüket. Amikor világsztárok beszélnek a depresszióról, az segít lebontani azt a tévhitet, hogy ez az állapot csupán gyengeség vagy „csak egy rossz időszak”.

Depresszió vagy tavaszi fáradtság?

A naptár szerint megérkezett a tavasz: hosszabbak a nappalok, több a fény, a természet újra mozgásba lendül. Mégis sokan pont ilyenkor érzik magukat a legkimerültebbnek. Nehéz felkelni reggel, szétesik a figyelem, apróságok is irritálóvá válnak. Mintha a testünk és a hangulatunk nem tartaná a lépést a külvilággal.

A nők depressziósabbak lehetnek

A depresszió világszerte az egyik leggyakoribb pszichés betegség, és az adatok következetesen azt mutatják, hogy a nők körében nagyjából kétszer olyan gyakran fordul elő, mint a férfiaknál. Életünk során jelentős arányban találkozunk vele – akár saját tapasztalatként, akár a környezetünkben.

TIPPEK NEHÉZ REGGELEKHEZ

Ha a reggelek egyre nehezebbek, és már a felkelés is kínszenvedés, érdemes megállni egy pillanatra. Mutatjuk, milyen lépésekkel könnyíthetjük meg a napindítást nehéz időszakokban.

A DEPRESSZIÓ SÚLYA A PÁRKAPCSOLATBAN

A férfiak sokszor csendben hordozzák a lelki nehézségeiket, és bezárkóznak, ha depressziós panaszokat élnek meg. Ez érthető, de hosszú távon mind rájuk, mind a kapcsolatukra nézve káros lehet.

A SZENDVICSGENERÁCIÓ TERHEI

A legtöbbünk életében akadhatnak olyan életszakaszok, amikor egyedül nehezen birkózunk meg az élet által ránk rótt feladatokkal. A sok nyomás depressziót okozhat, de tudnunk kell, hogy mindig van kiút. Kata idejében felismerte, hogy ez az időszak is elmúlik, és könnyebb, ha van mellette valaki.

Láthatatlan depresszió: amikor a mosoly mögött szenvedés lapul

A lelki nehézségek álarc mögött megbújva őrölhetik fel az embert.
Sokan nem sejtik, hogy a depresszió akár a legmosolygósabb, legsikeresebb embereknél is jelen lehet. A láthatatlan depresszió jelei elbújnak a siker és derű mögött, miközben belül komoly lelki válsággal küzdhetnek. A legjobb barátok, család számára is meglepetés lehet, ha fény derül rá.

Szó szerint fájhat a szíved a depresszió miatt

A depresszió sokszor testi panaszokban mutatkozik meg először. Emiatt nehezebb lehet felismerni, mert könnyen összetéveszthetjük más betegségek tüneteivel.

Szakítás utáni lehangoltság – nem mindig átmeneti

Gyász vagy depresszió? Nem mindig könnyű a kettőt megkülönböztetni. Ebben segít Eszter története.

Mit egyek, hogy jobban legyek?

A hangulat és az étkezés szorosan összefügg egymással. Mit érdemes enni a jobb hangulatért? Mit tehetünk, ha nincs kedvünk enni?

Hét veszélyes tévhit a depresszióról

Még mindig számos olyan tévhit kering a köztudatban, amelyek miatt a depresszióban érintettek nem mernek segítséget kérni. Mutatjuk a leggyakoribbakat!

Nyár végi depresszió ellen: tippek a mindennapokra

Statisztikák szerint szeptemberben jelentősen megemelkedik a pszichológushoz fordulók száma. Azaz itt az idő, hogy most tegyünk magunkért és a mentális egészségünkért.Elszaladt a nyár, beléptünk az utolsó hetekbe, és úgy érezzük, nekünk nem sikerült újra feltölteni a...

Post-holiday blues vagy depresszió?

A nyári szabadság utáni napokban természetes az átmeneti lehangoltság, de ha huzamosan fásultnak, motiválatlannak és kimerültnek érezzük magunkat, akár depresszió is állhat a háttérben.A testi-lelki egyensúlyunk megőrzéséhez óriási szükségünk van arra, hogy időről...

Önértékelés és depresszió

A depresszió nem pusztán rosszkedv vagy átmeneti, nehéz időszak, hanem olyan hosszan tartó állapot, amely érzelmi, testi és gondolkodási szinten is képes rombolni. Sokan, akik depresszióval küzdenek, úgy érzik, képtelenek szeretetet adni vagy kapni, és minden, ami...
" "