Így óvják a könnyeink az egészségünket
Mindennapos tapasztalat (különösen ilyenkor, allergiaszezonban), hogy időről időre elfutja a szemünket a könny. A fokozott könnytermelésnek különféle okai lehetnek: az úgynevezett reflexkönny valamilyen fizikai irritációtól óvja a szemet (ez termelődik, amikor például hagymát szeletelünk), de olyankor is eleredhetnek a könnyeink, ha valamilyen erős érzelmi hatás ér bennünket.
Súlyosbodásával csökken a sírási hajlandóság, és nagyobb fokú érzelmi kiüresedésre utalhat. Az emocionális (más néven érzelmi) sírás több szempontból is különleges jelenség: az élővilágban ilyesmire csak az ember képes, és az érzelmek által kiváltott könnyek kémiai összetétele is más, mint a reflexkönnyeké. A sírás mögött egy igen összetett hormonális folyamat áll: ilyenkor csökken a szervezetben a stresszhormonnak is nevezett kortizol szintje, illetve a sírás hatására nyugtató és fájdalomcsillapító hatású hormonok, oxitocin és endorfin termelődik. Azaz ténylegesen megkönnyebbülünk, amikor jól kisírjuk magunkat, enyhül bennünk a feszültség, csökken a fájdalom.
A sírás segít levezetni a felgyülemlett stresszt, ezért is fakadunk sírva az érzelmileg felfokozott helyzetekben: ha gyászolunk, ha haragszunk, ha mélyen bánt bennünket valami, de akkor is, ha nagyon boldogok vagyunk. A sírás a környezetünket is megérinti: a legtöbb esetben együttérzést vált ki, erősíti a kötődést és arra készteti a közelünkben lévőket, hogy segítsenek nekünk.
Mindezen felül a könnyben olyan fehérjék és elektrolitok találhatók, amelyek hozzájárulnak a szem védelméhez és fertőtlenítéséhez, ilyen értelemben az egészségéhez.
Sok kultúrában – különösen a férfiakra vonatkoztatva – a gyengeség jelének vélik a sírást, holott valójában éppen az a problémás, amikor valaki egyáltalán nem képes sírni. Ennek az állapotnak lelki és fiziológiai eredetű oka is lehet. Utóbbira példa az ösztrogénszint csökkenéséből következő, változókori szemszárazság, amelynek kezeléséhez műkönny használatára lehet szükség.
A depresszióra jellemző a gyakori, indokolatlannak tűnő sírás. Ennek az oka, hogy a depresszió fokozott érzelmi érzékenységgel és az érzelmek szabályozásának zavarával jár. Ilyenkor a sírás nem hoz akkora érzelmi megkönnyebbülést, mint a mentálisan egészséges embereknél. Elmaradása, megritkulása is figyelmeztető jel lehet: bizonyos vizsgálatok szerint a depresszió
Ez is érdekelheti:
Így küzdd le a tavaszi lehangoltságot
A tél végére sokaknál megcsappannak a mentális erőtartalékok, és a tavasz érkezése sem hozza meg azonnal a várt lendületet. Olyan érzés, mintha egy futóversenyen már a rajtnál cserben hagyna minket a testünk. Mutatjuk, milyen lépések segíthetnek visszanyerni a motivációnkat és az életkedvünket.
A nők depressziósabbak lehetnek
A depresszió világszerte az egyik leggyakoribb pszichés betegség, és az adatok következetesen azt mutatják, hogy a nők körében nagyjából kétszer olyan gyakran fordul elő, mint a férfiaknál. Életünk során jelentős arányban találkozunk vele – akár saját tapasztalatként, akár a környezetünkben.
Szezonális depresszió
Ha úgy érezzük, hogy nem villanyoz fel bennünket a strandidő vagy a nyáresti, beszélgetős találkozók gondolata, nincs energiánk, és hiába a jó idő, semminek nem tudunk örülni, könnyen lehet, hogy...


